DCT-50FM-KIT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CompuCablePlusUSA
In Stock: 0
Datasheet
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
DCT-50FM-KIT
DCT-50FM-KIT
DCT-50FM-KIT
DigiKey Part Number
4771-DCT-50FM-KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCT-50FM-KIT
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Rows
3
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Wire Gauge
22 AWG