TV30C180JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 1,731
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 669
Bourns Inc.
STMicroelectronics
YAGEO
YAGEO
In Stock: 880
Diodes Incorporated
KYOCERA AVX
Taiwan Semiconductor Corporation
29.2V Clamp 102.74A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV30C180JB-G
DigiKey Part Number
TV30C180JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV30C180JB-G
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV30C180JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102.74A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V