SB2100E-G
DigiKey Part Number
641-1415-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1415-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB2100E-G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO15
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Through Hole DO-15
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SB2100E-G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-15
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A