CZRT55C12-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 16,984
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 12 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
CZRT55C12-G
DigiKey Part Number
CZRT55C12-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRT55C12-G
Description
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23-3
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms