CPDFR24V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CPDFR24V-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CPDFR24V |
Description | TVS DIODE 24VWM 47V 1005/SOD323F |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 1005/SOD-323F |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 47W |
Packaging Tape & Reel (TR) | Power Line Protection No |
Part Status Obsolete | Applications General Purpose |
Type Zener | Capacitance @ Frequency 10pF @ 1MHz |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V | Package / Case 1005 (2512 Metric) |
Voltage - Breakdown (Min) 25V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 47V | Base Product Number |