CDBA2100-HF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CDBA2100-HF |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AC |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 2A Surface Mount DO-214AC (SMA) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 30pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Supplier Device Package DO-214AC (SMA) |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Operating Temperature - Junction -50°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 810 mV @ 2 A | Base Product Number |