SPRH127-101M
DigiKey Part Number
4044-SPRH127-101MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-SPRH127-101MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-SPRH127-101MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPRH127-101M
Description
FIXED IND 100UH 2.4A 164 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 164mOhm Max 2-SMD Drum Core, High Current, Low DCR
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPRH127-101M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
164mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Features
Drum Core, High Current, Low DCR
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1275
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.36A
Height - Seated (Max)
0.307" (7.80mm)