CSEB0420H-2R2M
DigiKey Part Number
4044-CSEB0420H-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEB0420H-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEB0420H-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEB0420H-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 7.9A 23.5 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 7.9 A 23.5mOhm Max 2-SMD Molded Inductors, Molding Power Choke, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CSEB0420H-2R2M Models
DC Resistance (DCR)
23.5mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Features
Molded Inductors, Molding Power Choke, Soft Saturation
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Current - Saturation (Isat)
6.3A