666K101-16
DigiKey Part Number
CI16T-1000-ND
1233-666K101-16-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
666K101-16
Description
CBL RIBN 16COND 0.039 CLR 1000'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Flat Ribbon Cable Clear 16 Conductors 0.039" (1.00mm) Flat Cable 1000' (304.80m)
Category
Ribbon Thickness
0.035" (0.89mm)
Mfr
Ribbon Width
0.630" (16.00mm)
Packaging
Bulk
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket (Insulation) Material
Flexx-Sil™
Part Status
Active
Voltage
450 V
Cable Type
Flat Cable
Operating Temperature
-65°C ~ 260°C
Number of Conductors
16
Ratings
UL E324413, CE
Pitch
Conductor Material
Copper, Bare
Length
1000' (304.80m)
Insulation Resistance
200MOhm
Wire Gauge
28 AWG
Current Rating (Amps)
5 A