FPC050P020
DigiKey Part Number
FPC050P020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC050P020
Description
FPC/FFC SMT CONN .5MM PITCH 20PI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 20 0.020" (0.50mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
20
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Packaging
Bulk
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.900" x 1.050" (22.86mm x 26.67mm)