EY1C101MP26311U
DigiKey Part Number
4191-EY1C101MP26311UCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EY1C101MP26311UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EY1C101MP26311U
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
124 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
310 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C