HHSC500ELL121MJC5S
DigiKey Part Number
565-HHSC500ELL121MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHSC500ELL121MJC5S
Description
CAP ALUM HYBRID 120UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 19mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHSC500ELL121MJC5S Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
120 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
19mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C