EKYB350ELL222MK35S
DigiKey Part Number
565-EKYB350ELL222MK35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB350ELL222MK35S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYB350ELL222MK35S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
2.355 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.14 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C