EKMM451VSN471MA50S
DigiKey Part Number
565-4819-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM451VSN471MA50S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 705mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMM451VSN471MA50S Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.85 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.6455 A @ 50 kHz
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
705mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C