CT12P-25S400-4
DigiKey Part Number
2603-CT12P-25S400-4TR-ND - Tape & Reel (TR)
2603-CT12P-25S400-4CT-ND - Cut Tape (CT)
2603-CT12P-25S400-4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT12P-25S400-4
Description
BUZZER PIEZO 3V 12X12MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 3 V 1mA 4kHz 70dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CT12P-25S400-4 Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
Challenge Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
70dB @ 3V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
1mA
Part Status
Active
Port Location
Side
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
3 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
25V
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Frequency
4kHz
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)