CS28-01W75-06-1X
DigiKey Part Number
2603-CS28-01W75-06-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS28-01W75-06-1X
Description
SPEAKER IP67 8OHM 1.5W 101DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 1.5 W 600 Hz ~ 7 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS28-01W75-06-1X Models
Category
Power - Rated
1.5 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
2 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyethylenimine (PEI)
Type
General Purpose, Enclosure Included
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
600 Hz ~ 7 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
750Hz
Termination
Connector
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Efficiency - dBA
101.00
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)
Efficiency - Testing
1W/100mm
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Distortion Rating
5% Max @ 1kHz, 1W