CHV0603N250102KXT
DigiKey Part Number
4713-CHV0603N250102KXTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-CHV0603N250102KXTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-CHV0603N250102KXTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHV0603N250102KXT
Description
HVCAP0603 X7R 1000PF 10% 250V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)