SDA10H1SBD
SDA10H1SBD
SDA10H1SBD
DigiKey Part Number
CKN6103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDA10H1SBD
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDA10H1SBD Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
C&K
Height Above Board
0.214" (5.45mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Voltage Rating
24VDC
Length
1.076" (27.34mm)