TC33X-2-101E
DigiKey Part Number
TC33X-101ETR-ND - Tape & Reel (TR)
TC33X-101ECT-ND - Cut Tape (CT)
TC33X-101EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC33X-2-101E
Description
TRIMMER 100 OHM 0.15W J LEAD TOP
Detailed Description
100 Ohms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
TC33X-2-101E Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Resistance
100 Ohms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.150" x 0.142" Face (3.80mm x 3.60mm)
Tolerance
±25%