TC33X-1-473E
DigiKey Part Number
118-TC33X-1-473ETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-TC33X-1-473ECT-ND - Cut Tape (CT)
118-TC33X-1-473EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC33X-1-473E
Description
TRIMMER 47K OHM 0.15W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 kOhms 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
47 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.150" x 0.142" Face (3.80mm x 3.60mm)
Tolerance
±25%