SRR7045-331M
DigiKey Part Number
118-SRR7045-331MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR7045-331MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR7045-331MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7045-331M
Description
FIXED IND 330UH 600MA 730 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 730mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7045-331M Models
DC Resistance (DCR)
730mOhm Max
Series
Q @ Freq
65 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
270mA