SRR1050HA-2R2Y
DigiKey Part Number
118-SRR1050HA-2R2YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1050HA-2R2YCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050HA-2R2Y
Description
FIXED IND 2.2UH 7.2A 9 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.2 A 9mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
9mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
53MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
8.2A