SRR0735HA-331M
DigiKey Part Number
118-SRR0735HA-331MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR0735HA-331MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR0735HA-331MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0735HA-331M
Description
FIXED IND 330UH 330MA 2 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 330 mA 2Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
330mA
DC Resistance (DCR)
2Ohm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)