SRP7028A-4R7M
DigiKey Part Number
SRP7028A-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP7028A-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP7028A-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7028A-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 40mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP7028A-4R7M Models
Category
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
21MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
10A