SRP6030CA-3R3M
DigiKey Part Number
SRP6030CA-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP6030CA-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP6030CA-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP6030CA-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 8A 20.8 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8 A 20.8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP6030CA-3R3M Models
DC Resistance (DCR)
20.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12.2A