SRP5030CA-1R2M
DigiKey Part Number
SRP5030CA-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP5030CA-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP5030CA-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP5030CA-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 11A 9.7 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 11 A 9.7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP5030CA-1R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
9.7mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
43MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
15A