SRP4030FA-4R7M
DigiKey Part Number
SRP4030FA-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4030FA-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4030FA-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4030FA-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 5.1A 44.1 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.1 A 44.1mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRP4030FA-4R7M Models
Category
DC Resistance (DCR)
44.1mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
27MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.2A