SRP4020FA-3R3M
DigiKey Part Number
SRP4020FA-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP4020FA-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP4020FA-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP4020FA-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 5.5A 38.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 38.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP4020FA-3R3M Models
Category
DC Resistance (DCR)
38.3mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
26MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
3.4A