SRP3020C-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP3020C-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP3020C-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3020C-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 3.5A 75 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 3.5 A 75mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
75mOhm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
75MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.7A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)