SRP3012TA-2R2M
DigiKey Part Number
SRP3012TA-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP3012TA-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP3012TA-2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP3012TA-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 2.7A 115 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.7 A 115mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRP3012TA-2R2M Models
Category
DC Resistance (DCR)
115mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
45MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
3.4A