SRP2010-2R2M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP2010-2R2M |
Description | FIXED IND 2.2UH 1.7A 150 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 150mOhm Max 0806 (2016 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SRP2010-2R2M Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 150mOhm Max |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Drum Core, Wirewound | Package / Case 0806 (2016 Metric) |
Material - Core | Supplier Device Package 0806 (2016 Metric) |
Inductance | Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 1.9A |