SRP1245C-2R2M
DigiKey Part Number
118-SRP1245C-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP1245C-2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1245C-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 25A 5 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 25 A 5mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 100kHz
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
27MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
40A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)