SRP1038C-1R5M
DigiKey Part Number
SRP1038C-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRP1038C-1R5MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRP1038C-1R5MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1038C-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 18A 5.3 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 18 A 5.3mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
5.3mOhm Max
Series
Q @ Freq
15 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
35MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
35A