SRP0312F-R47M
DigiKey Part Number
118-SRP0312F-R47MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP0312F-R47MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP0312F-R47MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP0312F-R47M
Description
FIXED IND 470NH 7.3A 17.6 MOHM
Detailed Description
470 nH Shielded Molded Inductor 7.3 A 17.6mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
17.6mOhm Max
Series
Q @ Freq
5 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant
108MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.130" L x 0.122" W (3.30mm x 3.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
8A