SMLJ12CA
DigiKey Part Number
SMLJ12CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ12CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ12CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ12CA
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Detailed Description
19.9V Clamp 150.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMLJ12CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
150.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V