SMAJ22CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ22CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMAJ22CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMAJ22CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ22CA-Q
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35.5V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ22CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A