PV36W203C01B00
DigiKey Part Number
118-PV36W203C01B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV36W203C01B00
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PV36W203C01B00 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Through Hole
Resistance
20 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.378" x 0.197" Face (9.60mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%