MH3261-601Y
DigiKey Part Number
MH3261-601YTR-ND - Tape & Reel (TR)
MH3261-601YCT-ND - Cut Tape (CT)
MH3261-601YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MH3261-601Y
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 1206 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 1206 (3216 Metric) 2A 100mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MH3261-601Y Models
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
Bourns Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power, Signal Line
Height (Max)
0.051" (1.30mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz