MF-RX160/72-0
DigiKey Part Number
MF-RX160/72-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RX160/72-0
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.6A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.6 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-RX160/72-0 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
220 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.642" L x 0.122" W (16.30mm x 3.10mm)
Voltage - Max
72V
Height - Seated (Max)
0.839" (21.30mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.6 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Trip (It)
3.2 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
40 A