MF-NSMF075/13X-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSMF075/13X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSMF075/13X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSMF075/13X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSMF075/13X-2
Description
FUSE RESET PPTC 1206 0.75A/13.2V
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 13.2V 750 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
350 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
13.2V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
100 A