CW160808-4N7K
DigiKey Part Number
118-CW160808-4N7KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CW160808-4N7KCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CW160808-4N7KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW160808-4N7K
Description
FIXED IND 4.7NH 700MA 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 100mOhm 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CW160808-4N7K Models
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm
Mfr
Q @ Freq
16 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)