CVH252009-1R0M
DigiKey Part Number
CVH252009-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
CVH252009-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
CVH252009-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVH252009-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 1.6A 55 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.6 A 55mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CVH252009-1R0M Models
Category
DC Resistance (DCR)
55mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
60MHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Multilayer
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)