CDSOT23-T36C
DigiKey Part Number
CDSOT23-T36CTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDSOT23-T36CCT-ND - Cut Tape (CT)
CDSOT23-T36CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT23-T36C
Description
TVS DIODE 36VWM 76.8VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
76.8V Clamp 9A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
EDA/CAD Models
CDSOT23-T36C Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
76.8V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9A (8/20µs)