BVRA1206-35PFR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BVRA1206-35PFR |
Description | VARISTOR 58V 200A 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 58 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Surge 200 A |
Manufacturer Bourns Inc. | Energy 1.1J |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 230 pF @ 1 kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Maximum AC Volts 35 V | Grade Automotive |
Maximum DC Volts 45 V | Qualification AEC-Q200 |
Varistor Voltage (Min) 54 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Typ) 58 V | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Varistor Voltage (Max) 62 V |