BVRA0805-14PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA0805-14PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA0805-14PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA0805-14PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA0805-14PFR
Description
VARISTOR 23V 120A 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Category
Current - Surge
120 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
0.3J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
18 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
20 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
23 V
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Varistor Voltage (Max)
26 V