3361S-1-103GLF
DigiKey Part Number
3361S-103GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
3361S-103GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
3361S-103GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3361S-1-103GLF
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W GW SIDE ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3361S-1-103GLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.264" x 0.290" Face (6.71mm x 7.37mm)
Tolerance
±10%