3269W-1-502LF
DigiKey Part Number
3269W-1-502LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269W-1-502LF
Description
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3269W-1-502LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
5 kOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%