MPC3RDW12.0
MPC3RDW12.0
MPC3RDW12.0
DigiKey Part Number
492-1550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC3RDW12.0
Description
LED PNL IND RED DIFF 3MM LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 20° 2.1V 20mA Wire Leads - 12" (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPC3RDW12.0 Models
Category
Current
20mA
Manufacturer
Bivar Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.24" (6.10mm)
Packaging
Bag
Lens Size
3mm, T-1
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
2mcd
Lamp Color
Red
Wavelength - Peak
700nm
Lens Color
Red
Viewing Angle
20°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Base Product Number
Voltage
2.1V