BTB12-12W12S
DigiKey Part Number
2277-BTB12-12W12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTB12-12W12S
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 125mA, 125mA 9V - 18V Input
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
500 V
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
81%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
10-SMD Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
0.91" L x 0.65" W x 0.33" H (23.2mm x 16.6mm x 8.5mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
125mA, 125mA