SDM36-12-UDC-P5
DigiKey Part Number
SDM36-12-UDC-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM36-12-UDC-P5
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
EDA/CAD Models
SDM36-12-UDC-P5 Models
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Size / Dimension
3.90" L x 1.97" W x 1.30" H (99.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
3A
Weight
0.463 lb (210.01 g)
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)